20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji warszawska inicjatywa nieformalna Dom Otwarty zaprasza do wysłuchania kilku opowieści uchodźczyń pochodzących ze zbioru „In Our Own Words” (Naszymi słowami).

Zbiór jest dziełem niemieckiej organizacji International Women Space. Jak piszą autorki we wstępie do publikacji: „Chciałyśmy lepiej zrozumieć przyczyny, dla których kobiety opuszczają swoje ojczyzny, by stać się uchodźczyniami w Niemczech, w samym sercu Fortecy Europa. Kobiety, które mogłyby wyjechać legalnie, ale nikt nie chciał im dać wizy. Kobiety, które były uchodźczyniami w swoim regionach, zanim podjęły próbę dotarcia do Europy dostępnymi, śmiercionośnymi drogami. Kobiety uciekające przed wojną, ubóstwem, katastrofami ekologicznymi wywołanymi przez chciwość korporacji. Kobiety uciekające przed prześladowaniem za to, że nie przystają do płci przypisanej im przy narodzinach. Kobiety ukrywające się przed własnymi rodzinami, bo nie zaakceptowały przemocy domowej z rąk patriarchatu”.

Dom Otwarty postanowił przybliżyć te opowieści także polskim czytelniczkom i czytelnikom, bo w bardzo emocjonalnej debacie o uchodźcach niezmiernie brakuje nam spojrzenia na człowieka. Rozmawiamy o wielkich liczbach, przerzucamy się określeniami „fala” czy „zalew”, a przecież każda osoba, która się na te wielkie liczby składa ma swoją osobistą historię, godną wysłuchania.

Opowieści mieli okazję wysłuchać już mieszkańcy Szczecina i Krakowa, a niebawem (21 czerwca) odbędzie się czytanie performatywne w ramach Generatora Malta w Poznaniu.

Czytać będą: Manula Kalicka, pisarka i działaczka, oraz Martyna Równiak, aktywistka, organizatorka Protestu Studentów.

Spotkanie odbędzie się w gościnnych progach domku Stowarzyszenia Kulturalnego LADO na warszawskim Jazdowie (Jazdów 7/14) w niedzielę 18 czerwca o godz. 15:00.

Projekt "Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce" jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.